O autorze
Zgłębiamy tajniki bycia mamą i tatą w naszym zabieganym świecie. Czasem przystajemy na chwilkę i zastanawiamy się jak dzieci zmieniają nasze życie na leprze. A czasem wątpiąc we własne możliwości zastanawiamy się czy na pewno wszystko robimy dobrze. Bo przecież dla nas najważniejsza na świecie jest miłość i tysiące buziaków przed zaśnięciem.

Zasady Taty. "Ojców łączy jedno pragnienie: każdy chciałby być dobrym tatą"

Rozmawianie z ojcem uczy, że emocji nie można tłumić, że mężczyźnie też przystoi powiedzieć co czuje.
Rozmawianie z ojcem uczy, że emocji nie można tłumić, że mężczyźnie też przystoi powiedzieć co czuje. Lies Thru a Lens/http://bit.ly/1Mv4GTZ/CC BY/http://bit.ly/1mhaR6e
Ojcowie nie mają lekko. Mam takie wrażenie, że między rodzicami jest ciągła rywalizacja, o to kto jest lepszym przyjacielem, pedagogiem, animatorem zabaw, kucharzem i bajkopisarzem dla dziecka. Mężczyźni są ciągle dyskryminowani jako ojcowie.

Ostatnio odbyłam długą rozmowę z jednym z nich. Byłam zaskoczona jakie ma podejście do rodzicielstwa i swojego syna. Powiedział mi, że ma różne zasady, których stara się trzymać na co dzień. Od razu przypomniała mi się książka Steve’a Biddulpha “Wychowywanie chłopców”.W tej książce poza praktycznymi wskazówkami jak wychowywać syna, jak wyglądają kolejne etapy jego rozwoju, w jaki sposób rozwija się jego seksualność, jest też rozdział “Co może tata?”. Autor mówi, że wszystkich ojców łączy jedno pragnienie: każdy chciałby być dobrym tatą.
Steve Biddulph
Fragment książki "Wychowywanie chłopców”

Jeśli jednak sami nie doświadczyliśmy, na czym polega dobre „ojcowanie” – a dotyczy to wielu z nas – jak możemy zamienić dobre intencje w czyny? Co zrobić, skoro nigdy nie wyposażono nas w odpowiednie „oprogramowanie”? Najlepiej przebywać z innymi mężczyznami, uczyć się z ich doświadczeń, podpatrywać, co warto naśladować, a czego lepiej nie powtarzać!

Na podstawie rozmów z setkami mężczyzn stworzył 5 zasad. Myślę jednak, że te wskazówki nie dotyczą jedynie mężczyzn, ale obojga rodziców.

1. Zacznij wcześnie. Zaangażuj się już w okresie ciąży – czyli rozmawiaj z partnerką o waszych obawach i planach. Zaplanujcie razem poród, zdecydujcie wspólnie w jakim szpitalu będzie rodzić i co należy przygotować wcześniej zanim dziecko się pojawi.
Steve Biddulph
Fragment książki “Wychowywanie chłopców”

Zaplanuj, że będziesz obecny przy porodzie – i zrealizuj ten plan. Wybierz się na zajęcia szkoły rodzenia, zwłaszcza te przeznaczone specjalnie dla ojców – są coraz częściej organizowane. Od samego początku włączaj się w opiekę nad niemowlęciem. Wyspecjalizuj się w czymś. Na przykład kąpiel: trzeba bardzo uważać, żeby nie upuścić takiego małego, śliskiego stworka, ale to naprawdę przyjemne chwile, a w dodatku pomagasz w obowiązkach. To najistotniejszy okres w budowie relacji.

2. Znajdź czas – jeśli poświęcamy się głównie pracy, to nie oszukujmy się nie znajdziemy czasu na dzieci, na zabawę z nimi, czytanie bajek lub jedzenie wspólnych posiłków. Niestety, ale trzeba się zastanowić, jakie konsekwencje niesie za sobą takie zachowanie i jak to odbija się na dzieciach.
Steve Biddulph
Fragment książki "Wychowanie chłopców"

Wymagania wielkich korporacji i małych firm bywają wrogami rodziny. Ojcowie często stwierdzają, że jedynym rozwiązaniem jest akceptacja niższych zarobków w zamian za większą ilość czasu z rodziną. Następnym razem, kiedy otrzymasz propozycję „awansu”, z którym łączy się wydłużenie czasu pracy i więcej nocy spędzanych z dala od domu, poważnie rozważ, czy nie powiedzieć szefowi: „Moje dzieci są dla mnie najważniejsze”.

3. Okazuj miłość – wspólna zabawa, przytulanie, granie, łaskotanie, zapasy, to wszystko zbliża, buduje więź między rodzicem, a dzieckiem. Rozmawianie o uczuciach i emocjach jakich doświadczamy i jakie przeżywamy, to bardzo ważny aspekt rozwoju emocjonalnego dzieci. Rozmawianie z ojcem uczy, że emocji nie można tłumić, że mężczyźnie też przystoi powiedzieć co czuje.
Steve Biddulph
Fragment książki “Wychowywanie chłopców”

Niektórzy mężczyźni obawiają się, że przytulając syna, zmienią go w „mięczaka”. Tymczasem jest raczej na odwrót. Gdy ojciec okazuje synowi miłość i dokazuje razem z nim, więź między nimi jest silniejsza. Taki chłopiec w większym stopniu chce naśladować rodzica i czuje się swobodniej w męskim towarzystwie.

4. Rozchmurz się. Ciesz się dziećmi – często odnosimy wrażenie, że ojcowie zostają z dziećmi za karę lub gdy muszą. Wcale tak nie jest! Wystarczy rozejrzeć się na placu zabaw na proporcje płci.
Steve Biddulph
Fragment książki "Wychowanie chłopców"

Zdejmij z dzieci „presję osiągnięć”: Kiedy razem w coś gracie, nie wprowadzaj atmosfery zbytniej rywalizacji ani nie zmieniaj się w surowego trenera. Pamiętaj o śmiechu i wygłupianiu się. Zapisz syna na jedne (albo najwyżej na dwa) zajęcia sportowe lub inne, aby miał czas po prostu sobie „pobyć”. Przestańcie wszędzie gonić, a zamiast tego znajdźcie czas na spacery, gry i rozmowy.

5. Zdobądź się na powagę – zastanów się razem z partnerką jakie zasady powinny obowiązywać w waszym domu. Gdzie chcecie stawiać granice i w jaki sposób uczyć dzieci przestrzegania ich. Nie bądź jedynie tatą od zabawy i przyjemności. Aktywnie bierz udział w wychowywaniu.
Steve Biddulph
Fragment książki “Wychowywanie chłopców”

Masz decydujący głos nie dlatego, że jesteś większy i groźniejszy, ale dlatego, że myślisz jasno, jesteś skupiony i masz doświadczenie. Słuchaj dzieci i bierz pod uwagę ich uczucia. Wasza sytuacja wciąż się zmienia.

Na początku całkowicie kontrolujesz niemowlę i kilkulatka, ale z dwudziestojednoletnim synem, który w restauracji sam za siebie płaci, jesteście już na równej stopie. Rozmawiaj z partnerką o wszystkim, co się dzieje: „Jak sobie radzimy? Co powinniśmy zmienić?”.

Trwa ładowanie komentarzy...